6 листопада 2007, Луцьк
«АМАЗОНКИ» ХХІ СТОЛІТТЯ: ПРОБЛЕМИ ДОДАЮТЬСЯ
В усьому світі жовтень визнано місяцем боротьби з раком молочних залоз. Проте, сучасні «амазонки» стверджують: не варто ловити куцого за хвіст – потрібно вимагати від держави виконання її прямих обов’язків.
На сучасному ж етапі жінкам, котрі перенесли мастектомію (видалення молочної залози), доводиться об’єднуватися для боротьби саме з державою. Вся справа в тому, що відповідно до постанови Кабміну із січня цього року для отримання протеза жінки повинні пред’явити не лише медичну довідку, але й узяти довідку з управління праці та соціальної політики за місцем проживання. Таке рішення не сприймається жодною жінкою, котра зіткнулася з хворобою, адже у цьому випадку порушуються права людини, зокрема – щодо нерозголошення таємниці хвороби й лікування. Більше того, у постанові йшлося про безоплатне надання протезів лише жінкам з інвалідністю та пенсійного віку. Усі решта мали б сплачувати, залежно від об’єму силікону, від 200 до 500 грн що півтора року. «Інвалідність «знімають» через п’ять років, якщо немає ускладнень, але ж протез усе одно потрібен жінці, потрібен довічно», – зазначила на засіданні Луцького прес-клубу реформ голова ГО «Амазонки» Наталія Галустян. Щоправда, у липні цей пункт було скасовано, і то лише через активний рух протесту жінок всієї України.
Незважаючи на це, проблему з отриманням протезів не усунуто: довідку в управлінні праці і соціальної політики брати потрібно й надавати масу документів для отримання протеза теж потрібно. І це в той час, коли жінка переживає стресову ситуацію від усвідомлення себе інакшої. «Якщо раніше жінці достатньо було надати медичну довідку, про операцію могли не знати навіть рідні, то тепер ситуація набуває розголосу. І жінки відмовляються. Їм легше купити цей протез. Ця постанова – це нонсенс: її приймали ті, хто ніколи не стикався з подібною проблемою, але вони мали б проконсультуватися», – констатувала Наталія Галустян. Вона вважає, що вихід із ситуації потрібно шукати. Наприклад, варто було б не жінкам іти в управління соцзахисту, а представник управління міг би приходити в протезний центр і приймати документи. Хоча, на погляд пані Наталії, варто повернути попередню схему.
Олександр Жураківський, заступник начальника головного управління праці та соціального захисту населення Волинської ОДА, вважає рішення уряду абсолютно виправданим, оскільки йдеться про державні кошти, за які і виготовляються протези. Лише в 2006 і першій половині 2007 років на Волині прооперовано 291 жінку. Проте, на його думку, всі пільги, в тому числі й на придбання зазначених протезів, потрібно виплачувати готівкою.
З цим не погоджуються ані прооперовані жінки, ані психологи. Наталія Галустян, котра не один рік уже працює з «амазонками», переконана – жінка ніколи не витратить ці кошти за призначенням, а віддасть борги, купить дитині одяг тощо. Пані Людмила, психолог ГО «Амазонки», вважає, що основною причиною хвороби є байдужість до власного здоров’я. Оскільки рак – психосоматичне захворювання, на яке нерідко накладається ще й спадковість, то кожній людині потрібно переглянути своє ставлення до життя: не конфліктувати, не покладати всі завдання лише на себе, а більше довіряти оточуючим. «Мозок – це комп’ютер, і для нього теж потрібно ставити антивірусну програму, і робити це з дитинства».
«Потрібно думати не про те, скільки ти живеш, а як живеш. Прокидатись і бачити, як світить на небі сонце. А якщо сонця немає, то освітити день своєю посмішкою», – за такими життєвими правилами вже котрий рік живе пані Ванда.
МОВОЮ ФАКТІВ:
• З початку 2007 року громадські організації пацієнтів, які перехворіли на рак, розпочали Національну компанію мобілізації зусиль у боротьбі з раком та у захисті прав онкологічних пацієнтів – „Право на життя”. Кампанія, започаткована благодійним фондом „Здоров’я жінки та планування сім’ї”, коаліцією недержавних організацій „Адвокація проти раку”, Українським освітнім центром реформ та Українським жіночим фондом, спрямована на захист прав онкологічних пацієнтів, підвищення поінформованості населення щодо профілактики раку, популяризацію раннього скринінгу, зростання стандартів діагностики, лікування та реабілітації.
• 6 жовтня 2007 року о 10:00 в Києві на Майдані Незалежності відбулась благодійна акція „Один день пішки заради життя”, метою якої був збір коштів на придбання мамографу для регіональної онкологічної лікарні. Цей захід організовано компанією „Ейвон” в рамках соціальної програми „Ейвон” проти раку молочної залози”, завдяки якій в Україні зібрано 6,4 млн. грн. і придбано державним онкологічним лікарням 9 комплектів діагностичного обладнання: 6 мамографів, ультразвуковий апарат, 2 мобільних мамографи (пересувних лабораторії);
• В Україні щороку діагностується 16 тисяч нових випадків захворювання на рак молочної залози. Щороку 8 тисяч жінок вмирають через цю хворобу. Одними з причин високої смертності є недостатня обізнаність населення, звернення до лікаря на занедбаних стадіях, недостатня кількість сучасного діагностичного обладнання;
• Жовтень визначено всесвітнім місяцем боротьби з цим захворюванням. В різних країнах проходять акції для привернення уваги до проблеми;
• 20 жовтня, за Указом Президента України, проводиться Всеукраїнський день боротьби із захворюванням на рак молочної залози.
Богдана Стельмах
(ВОГО "Волинський прес-клуб")
|