17 листопада 2007, Кіровоград
Громадськість уповноважена заявити: обласне управління у справах сім’ї та молоді організувало оздоровлення дітей Кіровоградщини без видимих ознак корупції
16 листопада громадські експерти Творчого об'єднання «Технології оптимального розвитку особистості» в присутності представників журналістів та активної громадськості міста Кіровоград підбивали підсумки громадського моніторингу роботи управління у справах сім'ї, молоді та спорту Кіровоградської ОДА в напрямку проведення літнього оздоровлення дітей.
Протягом червня-жовтня активісти ТО „ТОРО” здійснювали громадський контроль роботи тендерного комітету, створеного при управлінні у справах сім’ї та молоді, щодо закупівлі ним оздоровчих послуг, а також районних структурних підрозділів управління й оздоровчих закладів області – переможців тендеру. Така увага громадськості до літнього оздоровлення пояснюється тим, що щороку через обласний бюджет на придбання путівок для забезпечення оздоровлення дітей тільки управлінню молоді та спорту виділяється понад мільйон гривень. І при цьому громадськість майже нічого не знає ані про принципи, на яких розподіляються придбані путівки, ані про результати проведеної роботи.
Саме тому експерти здійснили моніторинг локальних нормативних актів, що регламентують порядок визначення пріоритетних категорій дітей та їх оздоровлення; перевірку роботи тендерного комітету, який і організовував закупівлю путівок за кошти обласного бюджету, а також використання путівок районними відділами сім’ї та молоді, які безпосередньо формували списки дітей на оздоровлення. За висновками громадських експертів робота управління в цілому здійснювалася без видимих ознак корупції. Більше того, Кіровоградщина, чи не першою в Україні прийняла Обласну програму оздоровлення і відпочинку дітей, молоді та сімей з дітьми Кіровоградської області на 2007-2013 роки. І саме влітку 2007 року була проведена перша оздоровча кампанія, що базувалася на принципах згаданої програми. Разом з тим, експерти вказали і на слабкі місця програми оздоровлення: відсутність реальних механізмів контролю за результативністю її впровадження; дублювання функцій відповідальних за оздоровлення державних установ новими утвореннями; непрозорий розподіл коштів серед оздоровчих закладів – ось далеко не повний перелік зауважень експертів.
Як зазначив під час свого виступу Олексій Хмара, президент ТО „ТОРО”, при проведенні моніторингу громадські експерти не ставили собі за мету пошук винних чи висвітлення роботи управління молоді у виключно позитивному світлі. Більше того, експерти не стали керуватися підходами державних контролюючих органів, таких як КРУ чи прокуратура, а побудували свою роботу на принципах оцінювання роботи владних установ з позиції пересічного громадянина. На його думку це і стало причиною того, що позиція експертів часто відрізнялася від поглядів контролюючих органів, які у тих чи інших діяннях вбачають прояви корупції а експерти ні, і навпаки.
Громадський експерт Олег Яременко наголосив, що великою перепоною в роботі управління сім’ї та молоді є значна забюрократизованість оздоровчого процесу (передусім тендерів), нестача кадрів та низький рівень їх підготовки, а також відсутність чітких критеріїв оцінки ефективності оздоровлення. Саме тому експерти вирішили подати напрацьовані рекомендації у вигляді звіту за результатами моніторингу, який складається з опису ходу виконання проекту, безпосередньо з рекомендацій та зразків звітних форм, створених для виконання моніторингу. Звіт за результатами проекту „Здорова влада – здорові ми!” доступний для широкого загалу і може стати в приході громадським організаціям та аналітичним центрам, що безпосередньо займаються громадським моніторингом сфери державних закупівель, але також може бути корисним і для розпорядників бюджетних коштів та інших установ і організацій, що цікавляться темою тендерів.
Проект „Здорова влада – здорові ми”, здійснювався в рамках загальнонаціонального проекту «Сприяння активній участі громадян у протидії корупції в Україні «Гідна Україна» (www.action-msi.org.ua), який здійснюється компанією Менеджмент Системс Інтернешнл (MSI) за фінансової підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) та Корпорації «Виклики тисячоліття».
Олексій Хмара
(Творче об'єднання "Технології оптимального розвитку особистості")
|