13 березня 2008, Кіровоград
Громадські організації-антикорупціїнери зібралися разом для обговорення існуючих проблем в сфері подолання корупції в органах державної влади
Громадські організації України, що ведуть антикорупційну діяльність у сфері надання державних послуг та етики органів влади, з ініціативи проекту „Гідна Україна” зібралися разом. Секторальна зустріч організацій проходила в місті Київ 11 березня 2008 року. Участь у ній брали і кіровоградці в особі Творчого об’єднання „Технології оптимального розвитку особистості”.
Організатори зібрання вирішили передати своїм регіональним партнерам найсвіжіші розробки в сфері боротьби з корупцією як проекту „Гідна Україна” так і органів влади України. А тому запросили до розмови Сару Лорд, представницю Міністерства юстиції США, юридичного радника компонента №3 Порогової програми для України. Нагадаємо, що на сьогоднішній день в Україні як таке відсутнє законодавство про конфлікт інтересів стосовно державних посадовців, якщо не брати до уваги окремі положення, якими обмежуються можливості членів родини державних посадовців займатися господарською діяльністю. Крім того, хоча й існують вимоги щодо того, що кандидати на державні посади та державні службовці повинні декларувати свої активи, цей порядок має свої недоліки та прогалини, надані декларації не завжди перевіряються, а ще рідше накладаються санкції за фальсифікації. За словами пані Сари саме тому в межах Порогової програми і було розроблено компонент №3 „Контроль над владою та застосування етичних та адміністративних норм”. У його рамках створена спільна робоча група з представників українських та американських урядовців, науковців та професійних юристів. Робочою групою розробляється система посилення відповідальності державних посадовців та механізми контролю за запровадженням етичних та адміністративних норм.
За словами пані Сари, розробка для України нормативної бази, яка б гарантувала декларування посадовцями власних доходів та витрат, а також оприлюднення декларацій державних службовців, виявилась доволі складним процесом. Зокрема, новий закон передбачає створення в органах влади так званих відділів внутрішніх розслідувань, задача яких і буде полягати у виявленні фактів корупції серед чиновників. Натомість сьогодні ще важко говорити про змістовне наповнення таких відділів, адже навряд що їм буде передані функції слідства та дізнання. Складною задачею залишається й розв’язання суперечки між обов’язком державних службовців подавати майнову декларацію та конституційним правом особи не свідчити проти себе.
Як зазначив під час свого виступу директор проекту „Гідна Україна” Юхані Гроссманн, проект закінчується вже наприкінці цього року. А тому питання оцінки його результативності вже сьогодні стає актуальним. І оскільки важливою складовою проекту є підтримка антикорупційних ініціатив громадських організацій-партнерів проекту „Гідна Україна”, пан Юхані рекомендував громадським організаціям зосередити свою увагу на антикорупційних ініціативах, що вже розробляються органами влади. Адже це за його словами дозволить зробити роботу організацій більш якісною та предметною. Окрім того організаціям все більше потрібна спеціалізація, тож проект „Гідна Україна” буде робити особливий акцент на навчанні партнерських організацій найновішим методикам роботи та взаємодії з органами влади.
На підтримку слів пана Гроссманна президент Творчого об’єднання „Технології оптимального розвитку особистості” Олексій Хмара навів приклад можливої співпраці органів влади та громадських організацій. Так, наказом Головдержслужби України від 26.12.2007 року за №337 було затверджено Методичні рекомендації з питань запобігання та протидії корупції, відповідно до яких місцеві Центри перепідготовки та підвищення кваліфікації кадрів обласних державних адміністрацій мають розробити власні освітні програми на антикорупційну тематику. Тож в Кіровограді з ініціативи члена Ради ТО „Технології оптимального розвитку особистості” Анатолія Стояна було розроблено програму тематичного постійно діючого семінару для державних службовців, які працюють на посадах, де існує високий ризик прояву корупції. Програма семінару, що отримав назву „Превентивні заходи щодо протидії корупції в органах державної влади”, складається зі 108 навчальних годин (72 з яких проходять у вигляді аудиторної роботи) та передбачає ґрунтовне вивчення поняття корупції та корупційних правопорушень, причин виникнення корупції, діючого антикорупційного законодавства, можливих кроків протидії корупції в різних сферах, морально-етичних засад державної служби та ролі громадських організацій у протидії корупції. Оскільки подібні семінари у найближчий час мають бути розроблені та проводитися по всіх регіонах України, Олексій Хмара запропонував усім присутнім долучитися до їх розробки, а згодом і до викладання окремих тем в рамках семінарів.
Олексій Хмара
(Творче об'єднання "Технології оптимального розвитку особистості")
|