На першу сторінку
ВІРТУАЛЬНИЙ РЕСУРСНИЙ ЦЕНТР
VIRTUAL RESOURCE CENTER
незалежний інтернет-проект * independent internet project
Google



Ліга Ресурсних Центрів
НОВИНА НДО

КОРУПЦІЯ НА УКРАЇНСЬКИХ МИТНИЦЯХ: ПОГЛЯД БІЗНЕСУ

Наприкінці квітня вперше у Луцьку на розширеному засіданні Волинського прес-клубу відбулась презентація загальнонаціонального дослідження щодо стану корупції на українських митницях. Згідно з опитуванням, проведеним у листопаді-грудні 2007 року, із 414 компаній, які займаються експортно-імпортними операціями, близько третини стикаються з корупцією під час проходження митних процедур.
За словами експерта-аналітика Інституту маркетингу InMind Івана Кушерця, метою опитування було з’ясувати, як бізнес сприймає корупцію на митниці, з чим реально він стикається при перетині кордону (впродовж 18-19 годин), а також отримати базові показники для визначення впливу антикорупційних заходів, які здійснює уряд у сфері митного контролю, на реальний стан речей.
Отож, результати опитування такі:
Сприйняття корупції
• 61% українських імпортерів та експортерів вважають, що серед митних процедур найбільш корумпованими є перетин кордону, в той час як 52% впевнені, що корупція найбільше розповсюджена на етапі перевірки митних документів при розмитненні та замитненні товарів та вантажу;
• майже половина компаній свідчать, що найбільші проблеми, яких вони зазнають під час взаємодії з співробітниками митниці, пов’язані з надто великою кількістю формальних процедур, перенавантаженням митників та довгими чергами.
Досвід корупції
• опитування показало, що 31% українських імпортерів та експортерів стикались з корупційними випадками під час взаємодії з митною службою за останні 12 місяців;
• 20% компаній вказали, що працівники митниці вимагали неофіційних платежів, подарунків або послуг, 16% зауважили, що самі пропонували неофіційні платежі, подарунки або послуги. Використання особистих стосунків зазначили 6% респондентів.
• здирництво та пропонування хабарів найчастіше трапляються під час перевірки митної документації при розмитненні та замитненні товарів та вантажів (27,8%) та перетині кордону (14,2%);
• компанії, які використовують особисті зв’язки, легше уникають фізичного огляду товарів чи вантажу при проходженні митного контролю.
Можливі шляхи зменшення корупції на митниці
• більше половини респондентів вважає, що спрощення митних процедур найкраще сприятиме зменшенню корупції, слідом йдуть спрощення процедур транзитного та тимчасового імпорту/експорту (39%) та зменшення необхідної кількості документації для оформлення імпорту/експорту (38%).
• 88% вважають, що рівень корупції знизиться, якщо розмір митних зборів буде зменшено на 25%.
Ефективність антикорупційних заходів українського уряду
Сьогодні в Україні здійснюються реформи, спрямовані на зменшення корупції в сфері митного контролю через підвищення прозорості та підзвітності роботи митниці.
• 70% компаній вважають, що впровадження Єдиної митної декларації, яка працюватиме одночасно в Україні та країнах Європи, здатне знизити рівень корупції на українських митницях.
• 73% вірять, що інтеграція України в Європейську комп’ютеризовану систему транзиту вантажів (NCTS) зменшить рівень корупції на митниці.
Стратегічна ціль Плану дій для Державної митної служби України Української Порогової Програми (ПП 4.1.1 та 4.1.2) полягає у зниженні рівня корупції у митній сфері шляхом оптимізації норм і положень, підвищення адміністративних стандартів та використання міжнародної системи обміну інформацією (Конвенція про спільну транзитну процедуру та НКТС). Щоправда, на думку експертів, яку озвучила на презентації консультант Міжнародної програми підвищення кваліфікації для органів кримінальних розслідувань Департаменту юстиції США (ICITAP) Анастасія Леухіна, Конвенція буде діяти в Україні, коли держава пройде цілий ряд реформ, а це – не раніше 2010 року.
За словами уповаженого з питань захисту прав підприємців у Волинській області Юрія Анцуха, «в підприємницькому середовищі існує переконання, і воно підтверджене життям, що для корупційних схем створені певні умови, що існує певна тіньова адміністративна система. Тому питання в тому, наскільки підприємець не буде платити, адже, щоб не втратити товар, – платить, скільки скажуть».
Директор Проекту «Сприяння активній участі громадян у протидії корупції в Україні «Гідна Україна» Юхані Гроссманн, готовність населення України брати участь у корупційних діяннях надто висока – 54%, при чому регіональних відмінностей мало. Суспільство звикло давати хабарі, так простіше, але це – ознака хворого суспільства і його потрібно лікувати.
______________________________________
Формальне опитування було проведено в усіх 24 регіонах України та Автономній Республіці Крим з керівниками та іншими представниками тих компаній, які безпосередньо взаємодіють з митною службою; якісне дослідження включало експертні інтерв’ю з державними службовцями, брокерами та підприємцями. Опитування здійснювалося Інститутом маркетингу InMind під керівництвом компанії Менеджмент Сістемс Інтернешнл (MSI) за фінансової підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Порогової програми Корпорації «Виклики тисячоліття» (МСС).
Наступне опитування буде проведено через 12 місяців, що дозволить оцінити ефективність дій українського уряду на шляху до зменшення корупції на митниці.

назад до новин
ЛОГІН

логін:
пароль:

згадати логін чи пароль

реєстрація
ГОЛОСУВАННЯ
Яке Ваше ставлення до епідемії ВІЛ/СНІД в Україні?
Україна має посилити відповідь на епідемію
Україна робить достатньо з цього приводу
Це не стосується мене особисто, але я стурбований
Це не стосується мене особисто і мені байдуже

Незалежний Інтернет Проект "Віртуальний Ресурсний Центр" © 2001 Independent Internet Project "Virtual Resource Center"