На першу сторінку
ВІРТУАЛЬНИЙ РЕСУРСНИЙ ЦЕНТР
VIRTUAL RESOURCE CENTER
незалежний інтернет-проект * independent internet project
Google



Ліга Ресурсних Центрів
НОВИНА НДО

Хто був зарахований до університетів України: підсумки та аналіз!


Цього літа коаліція громадських організацій, що вели моніторинг вступної кампанії у тридцяти трьох внз України, провела об’ємну аналітичну роботу у тому числі аналізуючи списки осіб, зарахованих до навчальних закладів.

Як розповідає керівник проекту Алла Волошина (віце-президент творчого об’єднання «Технології оптимального розвитку особистості»), для загального ознайомлення у більшості вузів, які підлягали моніторингу вступної кампанії 2008 року, було вивішено списки осіб рекомендованих до зарахування та списки осіб, зарахованих на перший курс, за винятком Білоцерківського національного аграрного університету. Як правило у всіх вузах списки були вивішені у день після засідання ПК або на наступний день. Але встановлену МОН України межу щодо зарахування на денну форму навчання у національних ВНЗ перевищили три вузи (після 5 серпня вивішили списки Білоцерківський національний аграрний університет, Донецький національний університет економіки й торгівлі та Кіровоградський національний технічний університет), а також 5 вузів, які не є національними (після 10 серпня вивішили списки Вінницький державний аграрний університет, Херсонський державний університет, Дрогобицький державний педагогічний університет імені Івана Франка, Житомирський державний технологічний університет та Житомирський державний університет імені Івана Франка).

Аналізуючи списки абітурієнтів 22 вузів можна констатувати, що у переважній більшості з них списки для осіб, рекомендованих до зарахування, складені не за алфавітом, а зараховані на перший курс відповідно до нього. Для осіб, рекомендованих до зарахування та для осіб, зарахованих на перший курс було списки складено не за рейтингом результатів ЗНО, за винятком Донбаської національної академії будівництва і архітектури, Дрогобицького державного педагогічного інституту, Житомирського державного технологічного університету та Житомирського державного агроекологічного університету. Відповідно до факультету, спеціальності та напряму підготовки для осіб, рекомендованих до зарахування та для осіб, зарахованих на перший курс, крім Львівського національного університету. В інший спосіб списки не складались, підводить підсумки Алла Волошина.

Засідання приймальної комісії по затвердженню списків для осіб, рекомендованих до зарахування, проводились в якомога стисліші терміни. Дещо затягували терміни при розгляді питання про зарахування на перший курс у Львівському національному університеті. Загалом же списки містили інформацію про абітурієнтів (прізвище, ім’я та по-батькові), суму балів за результатами ЗНО для осіб, рекомендованих до зарахування та для осіб, зарахованих на перший курс. Це справедливо, крім Львівського національного університету імені Івана Франка, Донецького національного університету, Херсонського національного технічного університету та Білоцерківського національного аграрного університету. Як бачимо, є тенденції, пов’язані із певними внз, які стабільно вчиняли ті чи інші порушення різного характеру.

У списках, вивішених для ознайомлення громадськості, були відомості про наявність пільги при вступі для осіб, рекомендованих до зарахування та для осіб, зарахованих на перший курс всюди, окрім Львівського національного університету імені Івана Франка, Донецького національного університету, Херсонського національного технічного університету та Донбаської національної академії будівництва і архітектури. У списках була інформація про розшифрування пільги при вступі для осіб, рекомендованих до зарахування та для осіб, зарахованих на перший курс (всюди, крім Херсонського національного технічного університету, Житомирського державного технологічного університету та Житомирського державного агроекологічного університету). У списках також були відомості про цільове направлення для осіб, рекомендованих до зарахування та для осіб, зарахованих на перший курс – за винятком Львівського національного університету імені Івана Франка (!!!), Донецького національного університету, Херсонського національного технічного університету та Донбаської національної академії будівництва і архітектури.

Всі вищі навчальні заклади, які підлягали моніторингу, крім Львівського національного університету імені Івана Франка, Житомирського державного технологічного університету та Житомирського державного агроекологічного університету, вказали номер та дату протоколу засідання приймальної комісії, на якому були розглянуті рекомендації до зарахування для осіб, рекомендованих до зарахування. Вузи також вказали напрям підготовки (бакалавр, молодший спеціаліст, спеціаліст, магістр) для осіб, рекомендованих до зарахування та для осіб, зарахованих на перший курс – всі, окрім Львівського національного університету імені Івана Франка, Херсонського національного технічного університету, Житомирського державного технологічного університету та Житомирського державного агроекологічного університету. Всі вузи вказали форму навчання (денна, заочна) і більшість вузів вказали місце державного замовлення чи контрактної форми навчання для осіб, рекомендованих до зарахування (крім Львівського національного університету імені Івана Франка).

Алла Волошина розповідає, що список абітурієнтів, зарахованих на перший курс, був оформлений у формі витягу з наказу (там було вказано його номер, дата і назва). Так вчинили всі вищі навчальні заклади, які підлягали моніторингу, окрім Таврійського національного університету імені В.І. Вернадського та Національного лісотехнічного університету України. Там же не було підписів ректорів вузів – так само як і у протоколі Донбаської національної академії будівництва і архітектури та Білоцерківського національного аграрного університету (відсутня і печатка!). Інші навчальні заклади н вказали місце проведення засідання приймальної комісії – так сталося у Кримському економічному інституті, Донецькому національному університеті, Львівському національному університеті імені Івана Франка, Національному лісотехнічному університеті України, Бердянському державному педагогічному університеті імені П. Д. Осипенко, Донецькому національному університеті та Херсонському національному технічному університеті.

Що ж стосується результатів процесу зарахування, то загалом середній показник осіб у списку, рекомендованих до зарахування, складає 167,7%, а у списку осіб, зарахованих на перший курс – 118,7%. За інформацією Алли Волошиної, осіб, що належать до пільгових категорій (передусім це діти-чорнобильці, діти-інваліди та діти-сироти) у списку рекомендованих до зарахування було 24,2%, а у списку осіб, зарахованих на перший курс – вже 17,35%.

Всупереч прогнозам аналітиків, які проводили моніторинг, особи із цільовим направленням не перевищили допустимі норми, вказані в Умовах прийому, зокрема у списку осіб, рекомендованих до зарахування (середній показник – 24,72%) та у списку осіб, зарахованих на перший курс середній показник становить – 22%, за винятком 77,41% (факультет екології та охорони навколишнього середовища Вінницького державного аграрного університету). У списках також виявилося більше осіб із золотою чи срібною медаллю, зарахованих на перший курс (25,62%), ніж осіб, рекомендованих до зарахування (18,34%). Крім того, 32,28% осіб у списку, рекомендованих до зарахування, були слухачами довузівської підготовки, а у списку осіб, зарахованих на перший курс їх було менше – всього 26,54%. Теж саме стосується призерів ІІІ етапу Всеукраїнських учнівських олімпіад – у списку осіб, рекомендованих до зарахування, їх було загалом 1,2% та 8,89% було зараховано на перший курс. Членів Малої академії наук у списку осіб, рекомендованих до зарахування було 0,25% та у списку осіб, зарахованих на перший курс – 0,8% (зокрема, у Київському національному економічному університеті імені Вадима Гетьмана). На загальних же підставах більше у списку осіб, рекомендованих до зарахування – 54,69% та в списку осіб, зарахованих на перший курс – 38,01%.

«Всього у списку осіб, зарахованих на перший курс 68,5%, ніж рекомендованих до зарахування – 62,58%» - розповідає Алла Волошина. На її думку, у сумарному вираженні, цифри відрізняються через те, що окремі вступники одночасно були слухачами довузівської підготовки, медалістами та пільговиками! Підводячи підсумки моніторингу варто сказати, що кількість абітурієнтів, ПІБ яких наявні в обох списках (зарахованих та рекомендованих) складає 7049 осіб у тих вищих навчальних закладах, які підлягали моніторингу. Серед них 50,87% – це зараховані особи від кількості тих, що були присутні в списку рекомендованих; 74% - особи, що належать до пільгових категорій – передусім діти-чорнобильці, діти-інваліди та діти-сироти; 54,64% - особи із цільовим направленням та 49,51% - особи із золотою або срібною медаллю. Абітурієнтів, які мали медалі, у списках рекомендованих в окрему категорію не було винесено, тому у процесі зарахування вони брали участь у конкурсі сертифікатів на загальних умовах. 69,52% осіб були слухачами довузівської підготовки, 47,54% осіб – призерами ІІІ етапу Всеукраїнських учнівських олімпіад, 0,8% осіб – членами Малої академії наук, а 61,08% осіб вступали на загальних підставах.

Нагадаємо, що проект було реалізовано за підтримки проекту «Сприяння активній участі громадян у протидії корупції в Україні «Гідна Україна», який реалізує компанія MSI за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (АМР США) в рамках Порогової програми Корпорації «Виклики тисячоліття» (МСС).

назад до новин
ЛОГІН

логін:
пароль:

згадати логін чи пароль

реєстрація
ГОЛОСУВАННЯ
Яке Ваше ставлення до епідемії ВІЛ/СНІД в Україні?
Україна має посилити відповідь на епідемію
Україна робить достатньо з цього приводу
Це не стосується мене особисто, але я стурбований
Це не стосується мене особисто і мені байдуже

Незалежний Інтернет Проект "Віртуальний Ресурсний Центр" © 2001 Independent Internet Project "Virtual Resource Center"