На першу сторінку
ВІРТУАЛЬНИЙ РЕСУРСНИЙ ЦЕНТР
VIRTUAL RESOURCE CENTER
незалежний інтернет-проект * independent internet project
Google



Ліга Ресурсних Центрів
НОВИНА НДО ВІД ЛІГИ РЦ

«Держава грантодавець - механізми роздержавлення соціальної сфери"

В УНІАН 18 грудня 2008 року пройшла прес-конференція яку організували «Всеукраїнська ліга громадського лобіювання» та Всеукраїнський благодійний фонд «Коаліція ВІЛ-сервісних організацій» за підтримки Forum SYD.

Учасники:
Збітнєв Юрій – експерт Всеукраїнської ліги громадського лобіювання з питань розвитку громадянського суспільства;
Камінник Ігор – експерт ВБФ «Коаліція ВІЛ-сервісних організацій» з питань соціального замовлення;
Цвілій Ольга – ВБФ «Коаліція ВІЛ-сервісних організацій» з питань соціальних послуг;
Кучереносов Владислав – головний редактор журналі «Вісник благодійності»
Клімчук Алла – координатор Forum SYD в Україні

У період кризи ефективна соціальна політики стає важливим механізмом соціального спокою. Гроші повинні витрачатися з урахуванням потреб не чиновників чи бюрократичних установ, а на вирішення конкретних потреб людей, які опинилися в скрутному становищі.

В Україні бюджетні гроші, що виділяються на вирішення соціальних проблем, спрямовуються лише на виплати пільг чи фінансування бюджетних установ. Власне на соціальні послуги, які повинні отримувати люди, що потребують їх, та які гарантовані державою, гроші ніколи не виділяються.
Камінник Ігор надав цифри, які свідчать що у бюджетних установах 52 % витрат йде на зарплати працівників, майже чверть на капітальні витрати і лише 21 % - так звані поточні витрати. На програмну діяльність та на надання послуг гроші не має. У світі більшість соціальних послуг надаються за принципом: хто запропонує за менші гроші якісніші послуги, той і отримує гроші платників податків. І це не виключно державні надавачі соціальних послуг.
Громадські на благодійні організації (НУО) є важливим елементом економіки. Власне економічна роль НУО в наданні соціальних послуг є важливою складовою громадянського суспільства.
Результати дослідження по 35 країнам світу показує, що

Частка працюючих у “третьому секторі” у загальному обсязі зайнятості:
• Центральна Європа 1.1% зайнятості
• Латинська Америка 2.2% зайнятості
• Західна Європа 10.3% зайнятості

До 20% соціальних послуг надають власне громадські та благодійні організації. Решту послуг надають комерційні структури, державні та муніципальні установи.
Чим вищий внесок у ВВП з боку НУО, тім більш розвинена економіка країни до 15% у Нідерландах.
Кучереносов Владислав відмітив, що важливим показником того, що в Україні будується громадянське суспільство є сприяння владою роздержавленню соціальної сфери. Важливим інструментом такого роздержавлення є закупівля соціальних послуг, що надають НУО за бюджетні кошти.
Одразу постає питання скорочення чиновників, утім це призведе до збільшення робочих місць у неприбутковому секторі економіки.
Не зважаючи на прийняття Закону України «Про соціальні послуги», який почав діяти з 1 січня 2005 року, системи надання соціальних послуг в Україні не має.

Цвілій Ольга надала низку проблем щодо впровадження соціальних послуг в Україні:
• Не має переліку соціальних послуг які б були гарантовані державою
• В бюджетному законодавстві не передбачається фінансування соціальних послуг (наприклад, не має відповідних кодів економічної класифікації);
• Не відпрацьовані механізми закупівель соціальних послуг за бюджетні кошти;
• Відсутні методики розрахунку вартості соціальної послуги на одного клієнта для визначення об'єму бюджетного фінансування;

Все це призводить до гальмування роздержавлення соціальної сфери та впровадження ефективних форм вирішення соціальних проблем. Коли влада не може вирішити соціальні проблеми стає можливим соціальний вибух.

Клімчук Алла проінформувала, що Всеукраїнська ліга громадського лобіювання та Коаліція ВІЛ-сервісних організацій пропонують в час кризи відмовитися від фінансування державних установ та спрямовувати бюджетні кошти на надання соціальних послуг.
Держава має стати «грантодавцем» для організацій що надають соціальні послуги. Радикальний крок: реформувати міністерство праці і соціальної політики в частині «соціальна політика», зменшити «соціальні» департаменти в інших гуманітарних міністерствах і звести роль держави у вироблені національних програм, що матимуть гарантоване держане фінансування та через розпорядників бюджетних коштів розподіляти ці гроші, на конкурсних засадах, серед організацій різних форм власності які краще б надавали соціальні послуги.


Покрытие площадок
назад до новин
ЛОГІН

логін:
пароль:

згадати логін чи пароль

реєстрація
ГОЛОСУВАННЯ
Яке Ваше ставлення до епідемії ВІЛ/СНІД в Україні?
Україна має посилити відповідь на епідемію
Україна робить достатньо з цього приводу
Це не стосується мене особисто, але я стурбований
Це не стосується мене особисто і мені байдуже

Незалежний Інтернет Проект "Віртуальний Ресурсний Центр" © 2001 Independent Internet Project "Virtual Resource Center"