На першу сторінку
ВІРТУАЛЬНИЙ РЕСУРСНИЙ ЦЕНТР
VIRTUAL RESOURCE CENTER
незалежний інтернет-проект * independent internet project
Google



Ліга Ресурсних Центрів
ПРЕСС-РЕЛІЗ НДО

ЧИ ВСІ ПРАВА ЗАПОРІЖЦІВ У СФЕРІ ПРАЦІ ДОТРИМУЮТЬСЯ?

Від сьогодні розмір мінімальної заробітної плати збільшився до 400 грн. у той час, як прожитковий мінімум становить 505 грн. Для будь-якої країни такий показник є ганебним. Проте проблеми українців лише мізерною зарплатою не обмежуються. Серед дискримінацій у сфері праці – несвоєчасна виплата „кровно зароблених”, тіньова зайнятість, нерівні права жінок та чоловіків, порушення правил охорони праці тощо. Шляхи вирішення цих проблем шукали учасники чергового засідання Запорізького прес-клубу.

За словами заступника начальника головного управління праці та соціального захисту населення Запорізької області Ірини Разуваєвої, грубі порушення прав найманих працівників відбуваються, насамперед, через колізії в трудовому законодавстві, зокрема в підходах до оформлення трудових відносин. Саме через невідповідності в нормативних актах у країні процвітають приховані трудові відносини, коли роботодавці намагаються ухилитися від сплати податків та відрахувань у фонди соціального страхування. Найрозповсюдженішою формою є підміна трудових договорів договорами підряду. У такому випадку працівники позбавляються будь-якого соціального захисту. А це – право на відпочинок, на 40 годинний робочий тиждень, на відпустку, на соціальну підтримку у випадку хвороби та травми і, звичайно, пенсійного забезпечення. Це явище не є новим для світової практики, але в Україні обсяги „тіньової зайнятості” й „тіньових доходів” носять гіпертрофований характер. Наявність значного сектору тіньової економіки яскраво підтверджує той факт, що минулого року витрати населення в Україні перевищили доходи на 40 %.

Явище тіньової зайнятості безпосередньо пов’язане із станом безробіття в країні. Як повідомила Ірина Володимирівна, сьогодні створення 1 робочого місця коштує від 5 тис. дол. Тож збільшити робочі місця можливо лише за рахунок легалізації зайнятості. У поточному році серед 35 тис. уже створених робочих місць 6,5 тис. були легалізовані завдяки взаємодії місцевих органів влади, фіскальних та правоохоронних органів.

Одним із шляхів боротьби з тіньовою зайнятістю, до яких вдалася держава, був перехід до 13% ставки податку на прибуток. Проте він себе не виправдав. Насамперед, через відсутність чіткої державної політики у сфері доходів населення і фактичну відсутність державного регулювання в оплаті праці.

Ірина Разуваєва торкнулася і такого болючого для українців питання, як заробітна плата, нагадавши, що розмір мінімальної заробітної плати з 1 грудня підвищився до 400 грн. Прожитковий мінімум же сьогодні становить 505 грн. За статистичними підрахунками, наша область займає 4 місце в Україні за розміром номінальної заробітної плати (максимальну зарплату отримують в м. Енергодарі – 1956 грн., а мінімальну в Приазовському районі – 679 грн; середній показник становить 1155 грн.). Проте, чи так уже варто звертати увагу на середню статистику, коли поряд можна навести й інші дані: так, на 1 офіційно зареєстрованого українського мільйонера приходиться 117 тис. бідних людей. При цьому нагадаємо, що в Запорізькій області проживає 391 легальний власник мільйонного капіталу. Крім того, все та ж статистика свідчить, що 15 тис. працівників (4,2 %) у нашій області отримують зарплату нижчу за мінімально установлену і майже 99 тис. (19,6%) – нижчу за прожитковий мінімум. До того ж навіть свої „кровно зароблені” не кожна людина може отримати вчасно. За даними органів статистики, на 1 жовтня майже 14 тис. працівників кредитували своїх працедавців. Сума заборгованості склала 35,4 млн. грн. Серед найбільших боржників державні підприємства: „Радіоприбор”, „Аеропорт Бердянськ”, „Бердянський виноробний завод” та ін.

Держава стежить за дотриманням Закону України „Про оплату праці”, проте санкції передбачені за його порушення аж ніяк не можуть злякати боржників: сума штрафу коливається від 255 до 1000 грн. У поточному році працівниками територіального відділення Державної інспекції праці було перевірено 1090 підприємств і виявлено 4000 порушень. За результатами перевірок, 1001 керівника підприємства було притягнуто до адміністративної відповідальності та покарано через штрафні санкції від 255 до 750 грн. Проти 120 керівників порушено карні справи. За даними органів прокуратури, 69 матеріалів знаходяться на розгляді в судах.

Серед дискримінаційних проявів у сфері праці, які характерні для Запорізької області, не можна оминути й важкі та шкідливі умови праці. Сьогодні 93 тис. працівників (31,5%) продовжують працювати в умовах, що не відповідають санітарно-гігієнічним нормам.

Учасники засідання не обійшли увагою і питання ґендерної політики, згадавши, що в області є лише 10 % вакансій для жінок, у той час, як 65 % безробітних є представницями жіночої статі. Зарплату ж жінки одержують з коефіцієнтом 0,75 по відношенню до чоловіків.

На думку учасників засідання, щоб зрушити вирішення усіх цих проблем уже сьогодні необхідно налагодити конструктивний діалог між облдержадміністрацією, федерацією працедавців і обласною радою профспілок. Зараз облдержадміністрація готується до укладання Регіональної угоди на 2007–2009 роки, в якій будуть визначені основні вектори діяльності сторін, направлені на розвиток регіону і підвищення рівня життя його мешканців.
назад до новин
ЛОГІН

логін:
пароль:

згадати логін чи пароль

реєстрація
ГОЛОСУВАННЯ
Яке Ваше ставлення до епідемії ВІЛ/СНІД в Україні?
Україна має посилити відповідь на епідемію
Україна робить достатньо з цього приводу
Це не стосується мене особисто, але я стурбований
Це не стосується мене особисто і мені байдуже

Незалежний Інтернет Проект "Віртуальний Ресурсний Центр" © 2001 Independent Internet Project "Virtual Resource Center"