На першу сторінку
ВІРТУАЛЬНИЙ РЕСУРСНИЙ ЦЕНТР
VIRTUAL RESOURCE CENTER
незалежний інтернет-проект * independent internet project
Google



Ліга Ресурсних Центрів
ПРЕСС-РЕЛІЗ НДО

ЧИ ГОТОВА УКРАЇНА ПРОТИСТОЯТИ СВІТОВІЙ ЕПІДЕМІЇ ФАЛЬСИФІКОВАНИХ ЛІКІВ?

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), підроблені лікарські засоби становлять близько 10% світового ринка ліків. У країнах СНД цей показник сягає 20%. Щороку підробки уносять близько 200 тисяч життів. Чи готова Україна протистояти епідемії підроблених ліків, і чи спостерігається погіршення ситуації із фальсифікатами на запорізькому ринку, – журналісти дізнавалися під час чергового засідання прес-клубу.

Виробництво і розповсюдження ліків належить до однієї з найприбутковіших галузей промисловості у світі. Люди споконвічно хворіли, хворіють і хворітимуть. Тому і засоби панацеї завжди матимуть попит. Так само як і ставатимуть предметом зловживань майстрів-фальсифікаторів. Вважають, що сьогодні доходи від реалізації фальсифікованих лікарських засобів перевищують доходи від торгівлі наркотиками. Тому світ опинився перед реальною небезпекою епідемії ліків-підробок. Причому не щадить вона ані країни третього світу, ані розвинені держави.

До останнього часу Україна, як і багато інших країн, була місцем для постачання фальсифікату. Нині ж, як стверджують фахівці Державної інспекції з контролю якості лікарських засобів, придбати в аптеках неякісні ліки практично неможливо. Фальсифікат відслідковується на етапі ввезення в Україну та на етапі оптової реалізації. У державі створена багаторівнева система контролю якості ліків, починаючи з надходження препарату на ринок України, та післяреєстраційний нагляд за лікарськими засобами.

Але навіть не зважаючи на такі заходи безпеки, Держінспекція з контролю якості лікарських засобів в Запорізькій області не послабляє свій контроль. Так, у 2006 році з 3551 перевірених серій лікарських засобів, працівниками інспекції було виявлено 99 серій субстандартів. Заборонено реалізацію 2 лікарських препаратів, відносно яких виникла підозра у фальсифікації. За два місяці поточного року було проаналізовано 482 серії медикаментів та виявлено 12 серій субстандартів.

Фармацевти й медики застерігають, що підроблені ліки можуть бути неефективними, а інколи навіть і небезпечними для здоров’я хворого. У разі вживання фальсифікованих або неякісних препаратів стан пацієнта не полегшується так швидко, як міг б, а в деяких випадках одужання не приходить взагалі. Як повідомив начальник Держінспекції з контролю якості ліків Олександр Кропивний, зазвичай підробляючи пігулки, використовують білу глину, а фальсифіковані мазі – це не що інше, як вазелін.

Суттєво зменшити ризик використання підроблених та субстандартних ліків можуть і самі споживачі, дотримуючись деяких порад. Приміром, усі фахівці одностайно твердять, що ліки треба купувати лише в аптеках, а не на ринках, з рук, навіть у лікарів і медсестер (більшість фальсифікованих і субстандартних ліків розповсюджувалася саме таким шляхом). Лише аптеки несуть відповідальність за якість препаратів. А купуючи ліки з рук легко можна придбати кота в мішку. Не варто спокушатися на занадто низьку ціну ліків. Це може бути ознакою підробки. Зовнішній вигляд придбаних ліків також може багато сказати про їхню якість. Якщо вони мають колір, розмір, смак, запах, упаковку і маркування, які відрізняються від звичайних, це може свідчити про те, що вони фальсифіковані або субстандартні. Якщо ж виникає підозра щодо якості та тотожності ліків, необхідно звернутися до територіальної державної інспекції з контролю якості лікарських засобів, де є технічні можливості для проведення лабораторної перевірки, за тел. 289-00-33. У разі підтвердження фактів фальсифікації такі звернення будуть офіційною підставою для проведення спеціальних розслідувань та визначення відповідної міри покарання щодо виробників та реалізаторів фальсифікованих препаратів.

Та не лише якість може доставляти проблеми споживачам. Серйозною проблемою є також ціни на ліки. Причому не поодинокими є випадки, коли в одному місті в аптеках однієї мережі одні й ті самі пігулки можуть коштувати по-різному. Офіційно дозволена надбавка ціни в аптеках у місті до 25%, у містах області – 35%. Проте нерідкими є випадки її завищення. Так, перевіривши 129 об’єктів, які реалізують лікарські засоби, Держінспекція з контролю за цінами в Запорізькій області, дійшла висновку, що завищення граничних рівнів торговельних надбавок на лікарські засоби та вироби медичного призначення є характерними для аптек області.

* * *
назад до новин
ЛОГІН

логін:
пароль:

згадати логін чи пароль

реєстрація
ГОЛОСУВАННЯ
Яке Ваше ставлення до епідемії ВІЛ/СНІД в Україні?
Україна має посилити відповідь на епідемію
Україна робить достатньо з цього приводу
Це не стосується мене особисто, але я стурбований
Це не стосується мене особисто і мені байдуже

Незалежний Інтернет Проект "Віртуальний Ресурсний Центр" © 2001 Independent Internet Project "Virtual Resource Center"