На першу сторінку
ВІРТУАЛЬНИЙ РЕСУРСНИЙ ЦЕНТР
VIRTUAL RESOURCE CENTER
незалежний інтернет-проект * independent internet project
Google



Ліга Ресурсних Центрів
ПРЕСС-РЕЛІЗ НДО

ПРАВООХОРОННІ СТРУКТУРИ РОЗКРИВАЮТЬ НЕ БІЛЬШЕ 10 % ВИПАДКІВ ХАБАРНИЦТВА ВІД ТИХ, ЩО РЕАЛЬНО ІСНУЮТЬ

Під час чергового засідання прес-клубу представники УМВС, прокуратури і СБУ обговорювали проблеми боротьби з корупцією в Запорізькій області.

Останнім часом питанню протидії корупції приділяється доволі багато уваги. Так, у серпні були представлені план реалізації концепції подолання корупції в Україні на період до 2010 року та Антикорупційні ініціативи Президента. Міжнародні структури теж переймаються надмірною корумпованістю України, виділяючи солідні кошти на її подолання. 45 млн. доларів Україна отримала від США на реалізацію Порогової програми „Виклики тисячоліття”.

Але незважаючи на всі ці кроки і численні прийняті програми й закони, загальнонаціональне опитування свідчить, що переважна більшість українців (67%) упродовж останнього року були в тій чи іншій формі безпосередньо втягнуті в корупційні дії через неможливість вільної реалізації права на освіту, медичне обслуговування, зайняття підприємницькою діяльністю, захист у судах та правоохоронних органах.

Функції боротьби з корупцією покладено на такі органи та підрозділи: Міністерство внутрішніх справ України, податкову міліцію, Службу безпеки України, органи прокуратури України, інші органи та підрозділи, що створюються для боротьби з корупцією згідно із чинним законодавством. Представники цих підрозділів зібралися в прес-клубі, щоб поінформувати журналістів про основні результати боротьби з корупцією в Запорізькій області.

Як розказали представники обласного УМВС, прокуратури та СБУ, робота щодо протидії корупції цього року організована дещо краще, тому і показники так само покращились.
Начальник відділу по боротьбі з корупцією УМВС у Запорізькій області повідомив, що станом на 01.09.2007 р. до суду направлено 37 адміністративних протоколів про корупційні діяння, що майже в 1,5 рази більше ніж за 8 місяців минулого року. Майже у 3 рази покращились результати щодо викриття корупційних діянь серед посадових осіб: складено 27 протоколів.

Найбільше корупційних діянь працівниками міліції виявлено на території Вільнянського, Якимівського та Мелітопольського районів. Судами оштрафовано 21 посадову особу. При цьому, працівники міліції відзначають, що постійно виникають певні труднощі, пов’язані із забезпеченням своєчасного розгляду протоколів про корупцію в судах. Посадові особи, відносно яких складені протоколи про корупцію, використовуючи всі свої можливості та прогалини в чинному законодавстві (15-ти денний термін розгляду), а також дотримуючись обраної форми захисту та класичної у таких випадках поведінки, намагаються якомога довше затягнути процес розгляду адмінсправ в судах, і уникнути відповідальності. У поточному році, за подібними схемами уникли відповідальності 10 посадовців. У більшості випадків до відповідальності притягуються посадовці нижчих рангів. Так, із 15 оштрафованих правопорушників, 14 – це голови сільських і селищних рад і тільки 1 – голова районної ради.

Найбільш поширеним правопорушенням є надання незаконних переваг юридичним і фізичним особам під час підготовки й прийняття нормативно-правових актів – серед загальної кількості виявлених правопорушень вони складаються понад третину. Непоодинокими є випадки, коли такі дії відбуваються з використанням бюджетних коштів, зокрема під час проведення тендерів і прийняття рішень щодо закупівлі товарів. Найураженішою є сфера земельних відносин агропромислового комплексу, де виявлено 10 фактів корупційних діянь, або кожен четвертий зібраний підрозділами УМВС адміністративний матеріал.

Органами прокуратури за 8 місяців поточного року складено та направлено для розгляду суду 57 протоколів про корупційні правопорушення. За результатами їх розгляду до відповідальності з накладанням стягнення притягнуто 51 особу. Серед притягнутих – 7 державних службовцівї, 4 посадові особи райдержадміністрацій, 5 посадових осіб правоохоронних органів, 14 посадових осіб органів місцевого самоврядування. Вжито певних заходів щодо активізації діяльності з виявлення та подолання корупції у сфері освіти, за вказаний період виявлено та складено 4 протоколи про вчинення корупційних правопорушень посадовими особами органів освіти.

Проте, як стверджують гості прес-клубу, усі повідомлені факти є лише маленькою часткою від реальної ситуації. За словами начальника відділу нагляду за додержанням законів про адміністративні правопорушення Прокуратури Запорізької області Інни Ревуцької, правоохоронними органами розкриваються лише 10 % випадків хабарництва від тих, що дійсно відбуваються. Гості прес-клубу одностайні в тому, що одними зусиллями влади і правоохоронних структур зменшити корупцію навряд чи вийде. Для таких змін потрібні і політична воля, і ефективні закони, і економічні перетворення. Так само необхідний постійний діалог між громадськістю та владою. Громадяни не повинні стояти осторонь суспільних процесів і бути їх німими спостерігачами. З метою налагодження такого діалогу правоохоронні органи запровадили „Телефони довіри”, зателефонувавши на які громадяни можуть повідомити про будь-який злочин. Проте, поки, на жаль, „гарячі” телефони від дзвінків запоріжців не палають. На думку начальника відділу по боротьбі з корупцією Управління СБУ в Запорізькій області Михайла Жукова, люди активніше повідомлятимуть про факти корупції лише тоді, коли побачать реальні результати роботи правоохоронних органів.

У свою чергу активну роль в інформуванні громадян про корупцію мусять зіграти ЗМІ. Адже для того, щоб ефективно протидіяти корупції, необхідно чітко усвідомлювати, що це таке. Важливим завданням є формування антикорупційної свідомості, адже в нашій країні спостерігається доволі таки толерантне ставлення до неї з боку населення. Результати опитування населення Запорізької області свідчать, що 65,5 % виправдовують корупцію.

З метою заохочення журналістів до висвітлення корупційної тематики Український освітній центр реформ проводить Національний конкурс на кращі опубліковані журналістські розслідування та авторські публікації з протидії корупції в Україні. Такий конкурс проводиться вперше і ставить на меті привернути увагу журналістської спільноти та уряду України до необхідності підвищувати рівень професіоналізму української журналістики та збільшувати кількість незалежних журналістських розслідувань, що у свою чергу сприятиме кращому виконанню журналістами ролі вартових у суспільстві.

* * *
назад до новин
ЛОГІН

логін:
пароль:

згадати логін чи пароль

реєстрація
ГОЛОСУВАННЯ
Яке Ваше ставлення до епідемії ВІЛ/СНІД в Україні?
Україна має посилити відповідь на епідемію
Україна робить достатньо з цього приводу
Це не стосується мене особисто, але я стурбований
Це не стосується мене особисто і мені байдуже

Незалежний Інтернет Проект "Віртуальний Ресурсний Центр" © 2001 Independent Internet Project "Virtual Resource Center"